A165W-J3MG-24D-2
A165W-J3MG-24D-2 A165W-J3MG-24D-2 - Brand New Omron Automation and Safety Selector Switches
Get Quote
Buy Now
A165W-J3MG-24D-2
A165W-J3MG-24D-2 - Brand New Omron Automation and Safety Selector Switches
Manufacturer Part No: A165W-J3MG-24D-2 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Selector Switches
Contact us
ManufacturerOmron Automation and Safety
Product CategorySelector Switches
SeriesA165W
TypeStandard
Current-Rating5A (AC), 3A (DC)
Termination-StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Mounting-TypePanel Mount
FeaturesBezel - Rectangular
Ingress Protection RatingIP65 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
CircuitDPDT
Voltage-Rating-AC125V
Voltage-Rating-DC30V
IlluminationIlluminated
nominal voltage24 VDC
Number-of-Positions3 Positions
Panel-Cutout-DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Switch-FunctionOn-On-On
Illumination-Type-ColorLED, Green
Product Details
__
Switching Applications (with Bias Resistance)
Features
• On-chip bias resistance (R1 = 4.7kΩ, R2 = 10kΩ
Applications
• Switching circuit, inverter circuit, interface circuit, driver circuit.
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback