LM2940SX-10.0
LM2940SX-10.0 LM2940SX-10.0 - Brand New Panduit IC Chips
Get Quote
Buy Now
LM2940SX-10.0
LM2940SX-10.0 - Brand New Panduit IC Chips
Manufacturer Part No: LM2940SX-10.0 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerPanduit
Product CategoryIC Chips
[ Bay Linear** ] **
Description
The Bay Linear LM2940 & LM2941 is a 1.25A high accuracy, low dropout voltage regulator with only 40mV at light loads and 350mV(Typ.)@ 1.0A) and low quiescent current of 240µA typical.
Features
• High output accuracy of 1%
• Output Adjustable from 1.24V to 26V
• Output Current of 1.25A
• Low Dropout Voltage
• Low quiescent current
• Extremely Tight Load & Line Regulation
• Reverse-battery and “Load Dump” Protection
• Zero Current Shutdown Mode (5-pin version)
• Offer in TO-263, TO-220, SOT-223, & New Slim LPDD
• Similar to industry Standard MIC2940LM2941
Applications
• Powering VGA & Sound Card
• LCD Monitor
• Battery Powered Equipments/Laptop & Notebook
• SMPS Post Regulator / DC to DC Modules
• High Efficiency Linear Power Supply
• Adjustable Power Supply
• Bar Code Scanners
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback