RFD16N06LESM
RFD16N06LESM RFD16N06LESM - Brand New Fairchild Semiconductor Field Effect Tube (MOSFET)
Get Quote
Buy Now
RFD16N06LESM
RFD16N06LESM - Brand New Fairchild Semiconductor Field Effect Tube (MOSFET)
Manufacturer Part No: RFD16N06LESM In Stock
Contact us
ManufacturerFairchild Semiconductor
Product CategoryFETs - Single
Product Details
__
Features
• 16A, 60V
• rDS(ON) = 0.047Ω
• Temperature Compensating PSPICE® Model
• Can be Driven Directly from CMOS, NMOS, TTL Circuits
• Related Literature
- TB334 “Guidelines for Soldering Surface Mount Components to PC Boards”
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback