SN75ALS162DWRG4
SN75ALS162DWRG4 SN75ALS162DWRG4 - Brand New Texas Instruments Receivers & Transceivers
Get Quote
Buy Now
SN75ALS162DWRG4
SN75ALS162DWRG4 - Brand New Texas Instruments Receivers & Transceivers
Manufacturer Part No: SN75ALS162DWRG4 In Stock
Contact us
ManufacturerTexas Instruments
Product CategoryInterface - Drivers, Receivers, Transceivers
Series-
TypeTransceiver
PackagingTape & Reel (TR) Alternate Packaging
Package-Case24-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Operating-Temperature0°C ~ 70°C
Mounting-TypeSurface Mount
Voltage-Supply4.75 V ~ 5.25 V
Supplier-Device-Package24-SOIC
ProtocolIEEE 488
Data-Rate-
Number-of-Drivers-Receivers2016/8/8
DuplexHalf
Receiver-Hysteresis650mV