RC1206FR-0731R6L
RC1206FR-0731R6L RC1206FR-0731R6L - Brand New YAGEO Chip Resistor - Surface Mount
Get Quote
Buy Now
RC1206FR-0731R6L
RC1206FR-0731R6L - Brand New YAGEO Chip Resistor - Surface Mount
Manufacturer Part No: RC1206FR-0731R6L In Stock
Contact us
ManufacturerYageo
Product CategoryChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingAlternate Packaging
Height0.026" (0.65mm)
Package-Case1206 (3216 Metric)
Operating-Temperature-55°C ~ 155°C
FeaturesMoisture Resistant
Size-Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Supplier-Device-Package1206
Watt0.25W, 1/4W
Resistance-Ohms31.6
Tolerance±1%
Number-of-Terminations2 Terminations
Temperature-Coefficient±100ppm/°C
CompositionThick Film
Failure-Rate-
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback