SST25VF020-20-4C-QAE-T
SST25VF020-20-4C-QAE-T SST25VF020-20-4C-QAE-T - Brand New SST Memory
Get Quote
Buy Now
SST25VF020-20-4C-QAE-T
SST25VF020-20-4C-QAE-T - Brand New SST Memory
Manufacturer Part No: SST25VF020-20-4C-QAE-T In Stock
Contact us
ManufacturerSST
Product CategoryMemory ICs
SeriesSST25
PackagingTape & Reel (TR) Alternate Packaging
Unit-Weight0.000384 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Operating-Temperature-Range0 C to + 70 C
Package-CaseWSON-8
Operating-Temperature0°C ~ 70°C (TA)
InterfaceSPI Serial
Voltage-Supply2.7 V ~ 3.6 V
Supplier-Device-Package8-WSON
Memory Capacity2M (256K x 8)
Memory-TypeFLASH
Speed20MHz
ArchitectureSector
Format-MemoryFLASH
Interface-TypeSPI
Organization256 k x 8
Supply-Current-Max10 mA
Data-Bus-Width8 bit
Supply-Voltage-Max3.6 V
Supply-Voltage-Min2.7 V
Maximum-Clock-Frequency20 MHz
Timing-TypeSynchronous
PRODUCT DESCRIPTION
FEATURES:
• Single 2.7-3.6V Read and Write Operations
• Serial Interface Architecture
– SPI Compatible: Mode 0 and Mode 3
• 20 MHz Max Clock Frequency
• Low Power Consumption:
– Active Read Current: 7 mA (typical)
• Temperature Range
– Commercial: 0°C to +70°C
– Industrial: -40°C to +85°C
– Extended: -20°C to +85°C
• Packages Available
– 8-lead SOIC 150 mil body width
– 8-contact WSON (5mm x 6mm)
• All non-Pb (lead-free) devices are RoHS compliant
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback