AT24C512BW-SH25-B
AT24C512BW-SH25-B AT24C512BW-SH25-B - Brand New Intel / Altera Memory
Get Quote
Buy Now
AT24C512BW-SH25-B
AT24C512BW-SH25-B - Brand New Intel / Altera Memory
Manufacturer Part No: AT24C512BW-SH25-B Out of Stock
MOQ: 1pcs
Category: Memory
Contact us
ManufacturerIntel / Altera
Product CategoryMemory ICs
Series-
PackagingTube
Package-Case8-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
InterfaceI2C, 2-Wire Serial
Voltage-Supply2.5 V ~ 5.5 V
Supplier-Device-Package8-SOIC
Memory Capacity512K (64K x 8)
Memory-TypeEEPROM
Speed1MHz
Format-MemoryEEPROMs - Serial
– 1.8v (VCC= 1.8V to 3.6V)
– 2.5v (VCC= 2.5V to 5.5V)
• Internally Organized 65,536 x 8
• Two-wire Serial Interface
• Schmitt Triggers, Filtered Inputs for Noise Suppression
• Bidirectional Data Transfer Protocol
• 1 MHz (2.5V, 5.5V), 400 kHz (1.8V) Compatibility
• Write Protect Pin for Hardware and Software Data Protection
• 128-byte Page Write Mode (Partial Page Writes Allowed)
• Self-timed Write Cycle (5 ms Max)
• High Reliability
– Endurance: 1,000,000 Write Cycles
– Data Retention: 40 Years
• Lead-free/Halogen-free Devices
• Die Sales: Wafer Form, Waffle Pack and Bumped Die
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback