1SR159-200TE25
1SR159-200TE25 1SR159-200TE25 - Brand New Rohm Semiconductor Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
1SR159-200TE25
1SR159-200TE25 - Brand New Rohm Semiconductor Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: 1SR159-200TE25 In Stock
Contact us
ManufacturerRohm Semiconductor
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Package-CaseDO-214AC, SMA
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackagePMDS
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeStandard
Current-Reverse-Leakage-Vr10μA @ 200V
Voltage-Forward-Vf-Max-If980mV @ 1A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max200V
Current-Average-Rectified-Io1A
Reverse-Recovery-Time-trr50ns
Capacitance-Vr-F-
Operating-Temperature-Junction150°C (Max)
Features
1)Small power mold type. (PMDS)
2)High Reliability
Applications
General purpose rectification
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback