PIC24F16KA302-E/SS
PIC24F16KA302-E/SS PIC24F16KA302-E/SS - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
PIC24F16KA302-E/SS
PIC24F16KA302-E/SS - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Manufacturer Part No: PIC24F16KA302-E/SS In Stock
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesPIC® XLP™ 24F
ProductMCU
PackagingTube
Unit-Weight0.080001 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSSOP-28
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C (TA)
Supplier-Device-Package28-SSOP
Number-of-I-O24 I/O
Speed32MHz
EEPROM-Size512 x 8
Core-ProcessorPIC
RAM-Size2K x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
ConnectivityI2C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
Voltage-Supply-Vcc-Vdd1.8 V ~ 3.6 V
Core-Size16-Bit
Program-Memory-Size16KB (5.5K x 24)
Data-ConvertersA/D 13x12b
Oscillator-TypeInternal
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Operating-Supply-Voltage1.8 V to 5.5 V
Interface-TypeI2C SPI USART
CorePIC
Processor-SeriesPIC24F
Data-Bus-Width16 bit
Maximum-Clock-Frequency8 MHz
Input/output24 I/O
Data-RAM-Size2 kB
Number-of-Timers-Counters5 Timer
Data-RAM-TypeSRAM
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback