RC1206FR-071K65L
RC1206FR-071K65L RC1206FR-071K65L - Brand New YAGEO Chip Resistor - Surface Mount
Get Quote
Buy Now
RC1206FR-071K65L
RC1206FR-071K65L - Brand New YAGEO Chip Resistor - Surface Mount
Manufacturer Part No: RC1206FR-071K65L In Stock
Contact us
ManufacturerYageo
Product CategoryChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingAlternate Packaging
Height0.026" (0.65mm)
Package-Case1206 (3216 Metric)
Operating-Temperature-55°C ~ 155°C
FeaturesMoisture Resistant
Size-Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Supplier-Device-Package1206
Watt0.25W, 1/4W
Resistance-Ohms1.65k
Tolerance±1%
Number-of-Terminations2 Terminations
Temperature-Coefficient±100ppm/°C
CompositionThick Film
Failure-Rate-
Product Details
__
[ YAGEO ]
SCOPE
FEATURES
● Halogen Free Epoxy
● RoHS compliant
- Products with lead free terminations meet RoHS requirements
- Pb-glass contained in electrodes, resistor element and glass are exempted by RoHS
● Reducing environmentally hazardous wastes
● High component and equipment reliability
● Saving of PCB space
● None forbidden-materials used in products/production
APPLICATIONS
● All general purpose application
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback