G9661-25ADHF11U
G9661-25ADHF11U G9661-25ADHF11U - Brand New GMT IC Chips
Get Quote
Buy Now
G9661-25ADHF11U
G9661-25ADHF11U - Brand New GMT IC Chips
Manufacturer Part No: G9661-25ADHF11U In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerGMT
Product CategoryIC Chips
General Description
The G961 is a high performance positive voltage regulator designed for use in applications requiring very low dropout voltage at up to 1 Amps. Since it has superior dropout characteristics compared to regular LDOs, it can be used to supply 2.5V on motherboards or 1.5V, 1.8V on peripheral cards from the 3.3V supply thus allowing the elimination of costly heatsinks. An enable pin further reduces power dissipation while shut down. The G961 provides excellent regulation over variations in line, load and temperature.
The SOT-89-5 is available with 1.5V, 1.8V and 2.5V internally preset outputs that are also adjustable using external resistors.
Features
■ Adjustable Output from 1.2V to 4.8V Using External Resistors
■ 1.5V, 1.8V and 2.5V Options by Setting ADJ Pin Below 0.2V
■ Over current and over temperature protection
■ 400mV dropout @1A
■ Enable pin
■ 10µA quiescent current in shutdown
■ SOT-89-5 Package
Applications
■ Battery powered systems
■ Motherboards
■ Peripheral cards
■ Network cards
■ Set Top Boxes
■ Medical Equipment
■ Notebook Computers
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback