R53V3202K-22
R53V3202K-22 R53V3202K-22 - Brand New Oki Semiconductor IC Chips
Get Quote
Buy Now
R53V3202K-22
R53V3202K-22 - Brand New Oki Semiconductor IC Chips
Manufacturer Part No: R53V3202K-22 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerOki Semiconductor
Product CategoryIC Chips
OUTLINE
Since the package for these ICs is SON-8, high density mounting of the ICs on boards is possible.
FEATURES
• Low Standby Current.......................................Typ. 0.1µA
• Low Dropout Voltage .......................................Typ. 0.23V (VR1) 0.22V(VR2) 0.15V (VR3)
IOUT=200mA: VR1, 150mA: VR2, 100mA: VR3
(ex. for 3.0V Output Type)
• High Ripple Rejection .......................................Typ. 70dB (f=1kHz), 65dB (f=10kHz)
• High Output Voltage Accuracy ..........................±2.0%
• Excellent Load Transient Response and Line Transient Response
• Small Package....................................................SON-8
• Ceramic Capacitor Recommended for Output ...1.0µF or more
APPLICATIONS
• Power source for cellular phones and portable communication equipment.
• Power source for electrical appliances such as cameras, VCRs.
• Power source for battery-powered equipment.
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback