MAX6138AEXR50+T
MAX6138AEXR50+T MAX6138AEXR50+T - Brand New Maxim Integrated Voltage References
Get Quote
Buy Now
MAX6138AEXR50+T
MAX6138AEXR50+T - Brand New Maxim Integrated Voltage References
Manufacturer Part No: MAX6138AEXR50+T In Stock
Product CategoryVoltage Reference
SeriesMAX6138A
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.000219 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSC-70-3
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
Supplier-Device-PackageSC-70-3
Tolerance±0.1%
Voltage-Input-
Current-Supply-
Current-Output15mA
Reference-TypeShunt
Output Voltage5V
Voltage-Output-Max-
Temperature-Coefficient25ppm/°C
Noise-0#1Hz-to-10Hz-
Noise-10Hz-to-10kHz80μVrms
Current-Cathode80μA
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Output-Voltage5 V
Part-#-AliasesMAX6138A
Initial-Accuracy0.1 %
Shunt-Current-Max15 mA
General Description
The MAX6138 is a precision, two-terminal shunt mode, bandgap voltage reference available in fixed reverse breakdown voltages of 1.2205V, 2.048V, 2.5V, 3.0V, 3.3V, 4.096V, and 5.0V. Ideal for space-critical applications, the MAX6138 is offered in the subminiature 3-pin SC70 surface-mount package (1.8mm X 1.8mm), 50% smaller than comparable devices in SOT23 surface mount packages.
Features
♦ Ultra-Small 3-Pin SC70 Package
♦ 0.1% (max) Initial Accuracy
♦ 25ppm/°C (max) Temperature Coefficient Guaranteed Over -40°C to +85°C Temperature Range
♦ Wide Operating Current Range: 60µA to 15mA
♦ Low 28µVRMS Output Noise (10Hz to 10kHz)
♦ 1.2205V, 2.048V, 2.5V, 3.0V, 3.3V, 4.096V, and 5.0V Fixed Reverse Breakdown Voltages
♦ No Output Capacitors Required
♦ Stable with Capacitive Loads
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback