LT3504EUFD
LT3504EUFD LT3504EUFD - Brand New Analog Devices / Linear Technology DC Switching Regulators
Get Quote
Buy Now
LT3504EUFD
LT3504EUFD - Brand New Analog Devices / Linear Technology DC Switching Regulators
Manufacturer Part No: LT3504EUFD Out of Stock
Contact us
ManufacturerAnalog Devices / Linear Technology
Product CategoryDC Switching Regulators
DESCRIPTION
The LT®3504 consists of four 1A output current buck regulators. The LT3504 has a wide operating input range of 3.2V to 40V. An on-chip boost regulator allows each channel to operate up to 100% duty cycle and eliminates the need for four external charge pump circuits. The LT3504 is designed to minimize external component count and results in a simple and small application circuit.
FEATURES
■ Wide Input Range: 3.2V to 40V
■ Four 1A Outputs
■ 100% Duty Cycle Operation
■ Resistor-Programmed Constant Frequency
■ Short-Circuit Robust
■ Wide SYNC Range: 350kHz to 2.2MHz
■ Anti-Phase Switching Reduces Ripple
■ 800mV FB Voltage
■ Independent Run/Soft-Start Pins
■ Shutdown with UVLO
■ Internal Compensation
■ Thermal Shutdown
■ Tiny 28-Lead (4mm × 5mm) Thermally Enhanced QFN Package
APPLICATIONS
■ Automotive Battery Regulation
■ Industrial Control Supplies
■ Wall Transformer Regulation
■ Distributed Supply Regulation
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback