LT1304CN8-3.3
LT1304CN8-3.3 LT1304CN8-3.3 - Brand New Analog Devices / Linear Technology IC Chips
Get Quote
Buy Now
LT1304CN8-3.3
LT1304CN8-3.3 - Brand New Analog Devices / Linear Technology IC Chips
Manufacturer Part No: LT1304CN8-3.3 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerAnalog Devices / Linear Technology
Product CategoryIC Chips
DESCRIPTION
The LT®1304 is a micropower step-up DC/DC converter ideal for use in small, low voltage, battery-operated systems. The devices operate from a wide input supply range of 1.5V to 8V. The LT1304-3.3 and LT1304-5 generate regulated outputs of 3.3V and 5V and the adjustable LT1304 can deliver output voltages up to 25V. Quiescent current, 120µA in active mode, decreases to just 10µA in shutdown with the low-battery detector still active. Peak switch current, internally set at 1A, can be reduced by adding a single resistor from the ILIM pin to ground. The high speed operation of the LT1304 allows the use of small, surface-mountable inductors and capacitors. The LT1304 is available in an 8-lead SO package.
FEATURES
■ 5V at 200mA from Two Cells
■ 10µA Quiescent Current in Shutdown
■ Operates with VIN as Low as 1.5V
■ Low-Battery Detector Active in Shutdown
■ Low Switch VCESAT: 370mV at 1A Typical
■ 120µA Quiescent Current in Active Mode
■ Switching Frequency Up to 300kHz
■ Programmable Peak Current with One Resistor
■ 8-Lead SO Package
APPLICATIONS
■ 2-, 3-, or 4-Cell to 5V or 3.3V Step-Up
■ Portable Instruments
■ Bar Code Scanners
■ Palmtop Computers
■ Diagnostic Medical Instrumentation
■ Personal Data Communicators/Computers
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback