74LVTH16500DGGRG4
74LVTH16500DGGRG4 74LVTH16500DGGRG4 - Brand New Texas Instruments Universal Bus Function
Get Quote
Buy Now
74LVTH16500DGGRG4
74LVTH16500DGGRG4 - Brand New Texas Instruments Universal Bus Function
Manufacturer Part No: 74LVTH16500DGGRG4 In Stock
Contact us
ManufacturerTexas Instruments
Product CategoryUniversal Bus Functions
General Description
The transceiver is designed for low voltage (3.3V) VCC applications, but with the capability to provide a TTL interface to a 5V environment. The LVTH16500 is fabricated with an advanced BiCMOS technology to achieve high speed operation similar to 5V ABT while maintaining low power dissipation.
Features
■ Input and output interface capability to systems at 5V VCC
■ Bushold data inputs eliminate the need for external pull-up resistors to hold unused inputs
■ Live insertion/extraction permitted
■ Power Up/Down high impedance provides glitch-free bus loading
■ Outputs source/sink −32 mA/+64 mA
■ Functionally compatible with the 74 series 16500
■ Latch-up performance exceeds 500 mA
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback