VS-20ETS12PBF
Get Quote
Buy Now
VS-20ETS12PBF
VS-20ETS12PBF - Brand New Vishay Semiconductor Diodes Division Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: VS-20ETS12PBF In Stock
Contact us
ManufacturerVishay Semiconductor Diodes Division
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
Series-
ProductStandard Recovery Rectifiers
PackagingTube
Part-Aliases20ETS12PBF
Unit-Weight0.211644 oz
Mounting-StyleThrough Hole
Package-CaseTO-220-2
Mounting-TypeThrough Hole
Supplier-Device-PackageTO-220AC
ConfigurationSingle
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Diode-TypeStandard
Current-Reverse-Leakage-Vr100μA @ 1200V
Voltage-Forward-Vf-Max-If1.1V @ 20A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max1200V (1.2kV)
Current-Average-Rectified-Io20A
Reverse-Recovery-Time-trr-
Capacitance-Vr-F-
Operating-Temperature-Junction-40°C ~ 150°C
Maximum Operating Temperature+ 150 C
Operating temperature range- 40 C
Vf-Forward-Voltage1.1 V
Vr-Reverse-Voltage1200 V
Ir-Reverse-Current100 uA
If-Forward-Current20 A
Max-Surge-Current300 A
DESCRIPTION
High voltage rectifiers optimized for very low forward voltage drop with moderate leakage.
These devices are intended for use in main rectification (single or three phase bridge).
FEATURES
• Very low forward voltage drop
• 150 °C max. operating junction temperature
• Glass passivated pellet chip junction
• Designed and qualified according to JEDEC®-JESD 47
• Material categorization: for definitions of compliance please see www.vishay.com/doc?99912
APPLICATIONS
• Input rectification
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback