74AC240MTR
74AC240MTR 74AC240MTR - Brand New STMicroelectronics Buffer/Driver/Transceiver
Get Quote
Buy Now
74AC240MTR
74AC240MTR - Brand New STMicroelectronics Buffer/Driver/Transceiver
Manufacturer Part No: 74AC240MTR In Stock
Contact us
ManufacturerSTMicroelectronics
Product CategoryBuffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Series74AC
PackagingCut Tape (CT)
Package-Case20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Operating-Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Voltage-Supply2 V ~ 6 V
Supplier-Device-Package20-SO
Number-of-Elements2 Elements
Current-Output-High-Low24mA, 24mA
Logic-TypeBuffer/Line Driver, Inverting
Number-of-Bits-per-Element4
DESCRIPTION
■ HIGH SPEED: tPD = 4.2ns (TYP.) at VCC = 5V
■ LOW POWER DISSIPATION:
ICC = 4µA(MAX.) at TA=25°C
■ HIGH NOISE IMMUNITY:
VNIH = VNIL = 28 % VCC (MIN.)
■ 50Ω TRANSMISSION LINE DRIVING
CAPABILITY
■ SYMMETRICAL OUTPUT IMPEDANCE:
|IOH| = IOL = 24mA (MIN)
■ BALANCED PROPAGATION DELAYS: tPLH ≅ tPHL
■ OPERATING VOLTAGE RANGE:
VCC (OPR) = 2V to 6V
■ PIN AND FUNCTION COMPATIBLE WITH
74 SERIES 240
■ IMPROVED LATCH-UP IMMUNITY
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback