ELJ-FA101KF
ELJ-FA101KF ELJ-FA101KF - Brand New PANASONIC Fixed Inductors
Get Quote
Buy Now
ELJ-FA101KF
ELJ-FA101KF - Brand New PANASONIC Fixed Inductors
Manufacturer Part No: ELJ-FA101KF In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Fixed Inductors
Contact us
ManufacturerPanasonic
Product CategoryFixed Inductors
SeriesFA
TypeWirewound
Packaging
Current-Rating60mA
Package-Case1210 (3225 Metric)
Operating-Temperature-20°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount
Size-Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Tolerance±10%
Height-Seated-Max0.094" (2.40mm)
Ratings-
ShieldingUnshielded
Inductance-Frequency100μH
DC resistance (DCR)10 Ohm Max
Core Materials-
Current-Saturation-
Q factor20 @ 796kHz
Self Resonant Frequency10MHz
Frequency-Test796kHz
■ Features
● General use wire wound, resin molded chip inductor.
● Capable of being Re-fl ow or fl ow soldered.
● Wide line-up from 2520 to 4532 case sizes.
● Good for mounting.
● RoHS compliant
■ Recommended Applications
● AV equipment, Wireless communication equipment and various types of general electronic equipment.
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback