R1100512FNR
R1100512FNR R1100512FNR - Brand New Texas Instruments IC Chips
Get Quote
Buy Now
R1100512FNR
R1100512FNR - Brand New Texas Instruments IC Chips
Manufacturer Part No: R1100512FNR In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerTexas Instruments
Product CategoryIC Chips
Features
● CPU Core
- RDC’s proprietary RISC architecture
- Five-stages pipeline
- Operation frequency: 80MHz
- Support CPU ID
- Supports 32 PIO pins
- External bus, Internal bus and core in the same clock base
● Bus interface
- Multiplexed address and Data bus
- With 8-bit or 16-bit boot ROM bus size
- Supports direct address bus [A19 : A0]
- 8-bit or 16-bit external bus dynamic access
● ROM/RAM/DRAM Controller and Addressing Space
- 1M byte memory address space
- 64K byte I/O space
● Software
- Software compatible with generic 80C186 microprocessor
● Asynchronous Serial Channels
- Support two Asynchronous serial channels with hardware handshaking signals.
● Interrupt Controller
● Two Independent DMA Channels
● Integrate PLL(1~8)
● Programmable Chip-select Logic
- Programmable chip-select logic for Memory or I/O bus cycle decoder
● Programmable Wait-state Generator
● Counter/Timers
- Three independent 16-bit timers and one independent programmable watchdog timer
● Operating Voltage Range
- Operation voltage: 3.3V
- I/O pin input voltage: 3.3V ~ 5V
- I/O pin output voltage: 3.3V
● Package Type
- 100 Pin PQFP & LQFP
● A Green Product
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback