RR255M-400TR
RR255M-400TR RR255M-400TR - Brand New Rohm Semiconductor Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
RR255M-400TR
RR255M-400TR - Brand New Rohm Semiconductor Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: RR255M-400TR In Stock
Contact us
ManufacturerRohm Semiconductor
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingAlternate Packaging
Package-CaseSOD-123
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackagePMDU
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Diode-TypeStandard
Current-Reverse-Leakage-Vr1μA @ 400V
Voltage-Forward-Vf-Max-If980mV @ 700mA
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max400V
Current-Average-Rectified-Io700mA
Reverse-Recovery-Time-trr-
Capacitance-Vr-F-
Operating-Temperature-Junction150°C (Max)
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback