PK130FG160
PK130FG160 PK130FG160 - Brand New SANREX IC Chips
Get Quote
Buy Now
PK130FG160
PK130FG160 - Brand New SANREX IC Chips
Manufacturer Part No: PK130FG160 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerSANREX
Product CategoryIC Chips
MfrSanRex Corporation
Series-
PackageTray
Product-StatusActive
StructureSeries Connection - All SCRs
Number-of-SCRs-Diodes2 SCRs
Voltage-Off-State1.6 kV
Current-On-State-It-AV-Max130 A
Current-On-State-It-RMS-Max205 A
Voltage-Gate-Trigger-Vgt-Max3 V
Current-Gate-Trigger-Igt-Max50 mA
Current-Non-Rep.-Surge-50-60Hz-Itsm3200A 3500A
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting-TypeChassis Mount
Package-CaseModule
Product Details
__
Power Thyristor/Diode Module PK130FG series are designed for various rectifier circuits and power controls. For your circuit application, following internal connections and wide voltage ratings up to 1600V are available. and electrically isolated mounting base make your mechanical design easy.
● IT(AV) 130A, IT(RMS) 205A, ITSM 3500A
● di/dt 100A/μs
● dv/dt 1000V/μs
Applications
Various rectifiers
AC/DC motor drives
Heater controls
Light dimmers
Static switches
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback