RC1117S33
RC1117S33 RC1117S33 - Brand New Fairchild Semiconductor Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
RC1117S33
RC1117S33 - Brand New Fairchild Semiconductor Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: RC1117S33 In Stock
Contact us
ManufacturerFairchild Semiconductor
Product CategoryLinear Voltage Regulators
Description
The RC1117 and RC1117-2.5, -2.85, -3.3 and -5 are low dropout three-terminal regulators with 1A output current capability. These devices have been optimized for low voltage where transient response and minimum input voltage are critical. The 2.85V version is designed specifically to be used in Active Terminators for SCSI bus.
Features
• Low dropout voltage
• Load regulation: 0.05% typical
• Trimmed current limit
• On-chip thermal limiting
• Standard SOT-223, TO-263, and TO-252 packages
• Three-terminal adjustable or fixed 2.5V, 2.85V, 3.3V, 5V
Applications
• Active SCSI terminators
• High efficiency linear regulators
• Post regulators for switching supplies
• Battery chargers
• 5V to 3.3V linear regulators
• Motherboard clock supplies
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback