74ACT240MTC
74ACT240MTC 74ACT240MTC - Brand New onsemi Buffer/Driver/Transceiver
Get Quote
Buy Now
74ACT240MTC
74ACT240MTC - Brand New onsemi Buffer/Driver/Transceiver
Manufacturer Part No: 74ACT240MTC In Stock
Contact us
Manufactureronsemi
Product CategoryBuffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Series74ACT
PackagingTube
Unit-Weight0.006737 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseTSSOP-20
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount
Output-Type3-State
Number-of-Channels8 Channels
Voltage-Supply4.5 V ~ 5.5 V
Supplier-Device-Package20-TSSOP
Number-of-Elements2 Elements
Current-Output-High-Low24mA, 24mA
Logic-TypeBuffer/Line Driver, Inverting
Number-of-Bits-per-Element4
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
PolarityInverting
Supply-Voltage-Max5.5 V
Supply-Voltage-Min4.5 V
Logic-FamilyACT
Propagation Delay8.5 ns at 5 V
High-Level-Output-Current- 24 mA
Low-Level-Output-Current24 mA
Number-of-Input-Lines8 Input
Number-of-Output-Lines3 Output
General Description
Features
■ ICC and IOZ reduced by 50%
■ Inverting 3-STATE outputs drive bus lines or buffer memory address registers
■ Outputs source/sink 24 mA
■ ACT240 has TTL-compatible inputs
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback