AT24C512-10PC-2.7
AT24C512-10PC-2.7 AT24C512-10PC-2.7 - Brand New Intel / Altera IC Chips
Get Quote
Buy Now
AT24C512-10PC-2.7
AT24C512-10PC-2.7 - Brand New Intel / Altera IC Chips
Manufacturer Part No: AT24C512-10PC-2.7 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerIntel / Altera
Product CategoryIC Chips
Description
Features
• Low-voltage and Standard-voltage Operation
– 5.0 (VCC= 4.5V to 5.5V)
– 2.7 (VCC= 2.7V to 5.5V)
– 1.8 (VCC= 1.8V to 3.6V)
• Internally Organized 65,536 x 8
• 2-wire Serial Interface
• Schmitt Triggers, Filtered Inputs for Noise Suppression
• Bidirectional Data Transfer Protocol
• 1 MHz (5V), 400 kHz (2.7V) and 100 kHz (1.8V) Compatibility
• Write Protect Pin for Hardware and Software Data Protection
• 128-byte Page Write Mode (Partial Page Writes Allowed)
• Self-timed Write Cycle (5 ms Typical)
• High Reliability
–Endurance: 100,000 Write Cycles
–Data Retention: 40 Years
–ESD Protection: >4000V
• Automotive Grade and Extended Temperature Devices Available
• 8-pin PDIP and 20-pin JEDEC SOIC, 8-pin LAP, and 8-ball dBGA TM Packages
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback