HFCN-1600+
HFCN-1600+ HFCN-1600+ - Brand New MINI IC Chips
Get Quote
Buy Now
HFCN-1600+
HFCN-1600+ - Brand New MINI IC Chips
Manufacturer Part No: HFCN-1600+ Out of Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerMINI
Product CategoryIC Chips
MfrMini-Circuits
Series-
PackageTape & Reel (TR)Cut Tape (CT)Digi-Reel®
Product-StatusActive
Frequency3.325GHz Center
Impedance50Ohm
Bandwidth3.35 GHz
Insertion-Loss-
Filter-TypeHigh Pass
Mounting-TypeSurface Mount
Package-Case4-SMD No Lead
Size-Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height-Max0.037" (0.94mm)
Features
• low cost
• small size
• 7 sections
• temperature stable
• excellent power handling, 7W
Applications
• sub-harmonic rejection
• transmitters/receivers
• lab use
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback