LT1461BIS8-3.3
LT1461BIS8-3.3 LT1461BIS8-3.3 - Brand New Linear Technology Voltage References
Get Quote
Buy Now
LT1461BIS8-3.3
LT1461BIS8-3.3 - Brand New Linear Technology Voltage References
Manufacturer Part No: LT1461BIS8-3.3 In Stock
Contact us
ManufacturerLinear Technology
Product CategoryVoltage Reference
MfrLinear Technology
Series-
PackageBulk
Product-StatusActive
Reference-TypeSeries
Output-TypeFixed
Voltage-Output-Min-Fixed3.3V
Current-Output100 mA
Tolerance±0.06%
Temperature-Coefficient7ppm/°C
Noise-0.1Hz-to-10Hz8ppmp-p
Noise-10Hz-to-10kHz9.6ppmrms
Voltage-Input3.8V ~ 20V
Current-Supply70µA
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting-TypeSurface Mount
Package-Case8-SOIC (0.154" 3.90mm Width)
Supplier-Device-Package8-SO
DESCRIPTION
The LT®1461 is a family of low dropout micropower bandgap references that combine very high accuracy and low drift with low supply current and high output drive. These series references use advanced curvature compensation techniques to obtain low temperature coefficient and trimmed precision thin- film resistors to achieve high output accuracy. The LT1461 family draws only 35µA of supply current, making them ideal for low power and portable applications, however their high 50mA output drive makes them suitable for higher power requirements, such as precision regulators.
In low power applications, a dropout voltage of less than 300mV ensures maximum battery life while maintaining full reference performance. Line regulation is nearly immeasur able, while the exceedingly good load and thermal regulation will not add significantly to system error budgets. The shutdown feature can be used to switch full load currents and can be used for system power down. Thermal shutdown protects the part from overload conditions. The LT1461 is available in 2.5V, 3V, 3.3V 4.096V and 5V options.
FEATURES
■ Trimmed to High Accuracy: 0.04% Max
■ Low Drift: 3ppm/°C Max
■ Low Supply Current: 50µA Max
■ Temperature Coefficient Guaranteed to 125°C
■ High Output Current: 50mA Min
■ Low Dropout Voltage: 300mV Max
■ Excellent Thermal Regulation
■ Power Shutdown
■ Thermal Limiting
■ Operating Temperature Range: –40°C to 125°C
■ Voltage Options: 2.5V, 3V, 3.3V, 4.096V and 5V
APPLICATIONS
■ A/D and D/A Converters
■ Precision Regulators
■ Handheld Instruments
■ Power Supplies
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback