DR125-6R8-R
DR125-6R8-R DR125-6R8-R - Brand New EATON Fixed Inductors
Get Quote
Buy Now
DR125-6R8-R
DR125-6R8-R - Brand New EATON Fixed Inductors
Manufacturer Part No: DR125-6R8-R In Stock
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.144000 oz
Current-Rating6.64A
Termination-StyleSMD/SMT
Operating-Temperature-Range- 40 C to + 125 C
Height6 mm
Length12.5 mm
Width12.5 mm
Package-CaseNonstandard
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Size-Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Tolerance±20%
Height-Seated-Max0.236" (6.00mm)
Ratings-
ShieldingShielded
Test-Frequency100 kHz
Inductance-Frequency6.8μH
DC resistance (DCR)12.3 mOhm
Core MaterialsFerrite
Current-Saturation8.68A
Q factor-
Self Resonant Frequency-
Frequency-Test100kHz
Maximum-DC-Current8.68 A
Maximum-DC-Resistance12.3 mOhms
Core-MaterialFerrite
Description
•125°C maximum total operating temperature
•Four sizes of shielded drum core inductors
•Inductance range from 0.33µH to 1000µH
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback