LTC1502CMS8-3.3
Get Quote
Buy Now
LTC1502CMS8-3.3
LTC1502CMS8-3.3 - Brand New Analog Devices / Linear Technology DC Switching Regulators
Manufacturer Part No: LTC1502CMS8-3.3 In Stock
Contact us
ManufacturerAnalog Devices / Linear Technology
Product CategoryDC Switching Regulators
DESCRIPTION
The LTC®1502-3.3 is a quadrupler charge pump DC/DC converter that produces a regulated 3.3V output from a single alkaline cell input. It requires only five small external capacitors—no inductors are required. Low supply current (40µA typical, 5µA in shutdown) and minimal external components make the LTC1502-3.3 ideal for space and power conscious single-cell applications. The total printed circuit board area of the circuit shown below is less than 0.125in2.
FEATURES
■ Input Voltage Range: 0.9V to 1.8V
■ 0.9V Guaranteed Start-Up Voltage
■ Regulated Output Voltage: 3.3V ±4%
■ Output Current: 10mA (VIN ≥ 1V)
■ No Inductors
■ Shutdown Disconnects Load from VIN
■ Low Operating Current: 40µA
■ Low Shutdown Current: 5µA
■ Short-Circuit and Overtemperature Protected
■ Application Circuit Fits in <0.125in2 PCB Area
■ Available in 8-Pin MSOP and SO Packages
APPLICATIONS
■ Pagers
■ Battery Backup Supplies
■ Portable Electronic Equipment
■ Handheld Medical Instruments
■ Glucose Meters
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback