AT93C66A-10SU-1.8
AT93C66A-10SU-1.8 AT93C66A-10SU-1.8 - Brand New Intel / Altera Memory
Get Quote
Buy Now
AT93C66A-10SU-1.8
AT93C66A-10SU-1.8 - Brand New Intel / Altera Memory
Manufacturer Part No: AT93C66A-10SU-1.8 Out of Stock
Product CategoryMemory ICs
Series-
PackagingTube
Package-Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
InterfaceMicrowire, 3-Wire Serial
Voltage-Supply1.8 V ~ 5.5 V
Supplier-Device-Package8-SOIC
Memory Capacity4K (512 x 8 or 256 x 16)
Memory-TypeEEPROM
Speed250kHz, 1MHz, 2MHz
Format-MemoryEEPROMs - Serial
– 2.7 (VCC = 2.7V to 5.5V)
– 1.8 (VCC = 1.8V to 5.5V)
– 4K: 512 x 8 or 256 x 16
• Three-wire Serial Interface
• Sequential Read Operation
• 2 MHz Clock Rate (5V)
– Data Retention: 100 Years
• Automotive Devices Available
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback