SST25VF512-20-4C-SAE-T
SST25VF512-20-4C-SAE-T SST25VF512-20-4C-SAE-T - Brand New Microchip Technology Memory
Get Quote
Buy Now
SST25VF512-20-4C-SAE-T
SST25VF512-20-4C-SAE-T - Brand New Microchip Technology Memory
Manufacturer Part No: SST25VF512-20-4C-SAE-T In Stock
Contact us
ManufacturerMicrochip Technology
Product CategoryMemory ICs
SeriesSST25
PackagingTape & Reel (TR) Alternate Packaging
Unit-Weight0.019048 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Operating-Temperature-Range0 C to + 70 C
Package-CaseSOIC-8
Operating-Temperature0°C ~ 70°C (TA)
InterfaceSPI Serial
Voltage-Supply2.7 V ~ 3.6 V
Supplier-Device-Package8-SOIC
Memory Capacity512K (64K x 8)
Memory-TypeFLASH
Speed20MHz
ArchitectureSector
Format-MemoryFLASH
Interface-TypeSPI
Organization64 k x 8
Supply-Current-Max10 mA
Data-Bus-Width8 bit
Supply-Voltage-Max3.6 V
Supply-Voltage-Min2.7 V
Maximum-Clock-Frequency20 MHz
Timing-TypeSynchronous
PRODUCT DESCRIPTION
FEATURES:
• Single 2.7-3.6V Read and Write Operations
• Serial Interface Architecture
– SPI Compatible: Mode 0 and Mode 3
• 20 MHz Max Clock Frequency
• Low Power Consumption:
– Active Read Current: 7 mA (typical)
• Packages Available
– 8-lead SOIC (4.9mm x 6mm)
– 8-contact WSON
• All non-Pb (lead-free) devices are RoHS compliant
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback