PIC16F1933-I/ML
PIC16F1933-I/ML PIC16F1933-I/ML - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
PIC16F1933-I/ML
PIC16F1933-I/ML - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Manufacturer Part No: PIC16F1933-I/ML In Stock
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
ProductMCU
PackagingTube Alternate Packaging
Unit-Weight0.002497 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseQFN-28
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package28-QFN (6x6)
Number-of-I-O25 I/O
Speed32MHz
EEPROM-Size256 x 8
Core-ProcessorPIC
RAM-Size256 x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
ConnectivityI2C, LIN, SPI, UART/USART
Voltage-Supply-Vcc-Vdd1.8 V ~ 5.5 V
Core-Size8-Bit
Program-Memory-Size7KB (4K x 14)
Data-ConvertersA/D 11x10b
Oscillator-TypeInternal
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage3.3 V
Interface-TypeAUSART I2C SPI SSP
CorePIC16
Processor-SeriesPIC16
Data-Bus-Width8 bit
Supply-Voltage-Max5.5 V
Supply-Voltage-Min1.8 V
Maximum-Clock-Frequency32 MHz
Number-of-ADC-Channels11 ADC Channels
Input/output25 I/O
Data-RAM-Size256 B
Data-ROM-Size256 B
Number-of-Timers-Counters5 Timer
ADC-Resolution10 bit
Data-RAM-TypeSRAM
Data-ROM-TypeEEPROM
High-Performance RISC CPU:
• Only 49 Instructions to Learn:
- All single-cycle instructions except branches
• Operating Speed:
- DC – 32 MHz oscillator/clock input
- DC – 125 ns instruction cycle
• Up to 16K x 14 Words of Flash Program Memory
• Up to 1024 Bytes of Data Memory (RAM)
• Interrupt Capability with automatic context saving
• 16-Level Deep Hardware Stack
• Direct, Indirect and Relative Addressing modes
• Processor Read Access to Program Memory
• Pinout Compatible to other 28/40-pin PIC16CXXX
and PIC16FXXX Microcontrollers
Special Microcontroller Features:
• Precision Internal Oscillator:
- Factory calibrated to ±1%, typical
- Software selectable frequency range from 32 MHz to 31 kHz
• Power-Saving Sleep mode
• Power-on Reset (POR)
• Power-up Timer (PWRT) and Oscillator Start-up
Timer (OST)
• Brown-out Reset (BOR)
- Selectable between two trip points
- Disable in Sleep option
• Multiplexed Master Clear with Pull-up/Input Pin
• Programmable Code Protection
• High Endurance Flash/EEPROM cell:
- 100,000 write Flash endurance
- 1,000,000 write EEPROM endurance
- Flash/Data EEPROM retention: > 40 years
• Wide Operating Voltage Range:
- 1.8V-5.5V (PIC16F193X)
- 1.8V-3.6V (PIC16LF193X)
PIC16LF193X Low-Power Features:
• Standby Current:
- 60 nA @ 1.8V, typical
• Operating Current:
- 7.0 μA @ 32 kHz, 1.8V, typical
- 150 μA @ 1 MHz, 1.8V, typical
• Timer1 Oscillator Current:
- 600 nA @ 32 kHz, 1.8V, typical
• Low-Power Watchdog Timer Current:
- 500 nA @ 1.8V, typical (Continue ...)
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback