VB40100G
VB40100G VB40100G - Brand New VISHAY Diodes, Rectifiers - Arrays
Get Quote
Buy Now
VB40100G
VB40100G - Brand New VISHAY Diodes, Rectifiers - Arrays
Manufacturer Part No: VB40100G In Stock
Contact us
ManufacturerVISHAY
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Arrays
DESCRIPTION
The VB408, VB408B, VB408FI are fully protected positive adjustable voltage regulators made using a proprietary High Voltage VIPower technology. The device can be connected to a D.C. source (up to 400V) or in off-line application directly to the rectified main (110V/230V). It is particularly suitable to be used in the manufacture of DC/DC converters, AC/DC converters, start-up circuits, pneumatic valve drivers and current sources. The device is able to drive resistive or inductive loads with an output voltage from 1.25V to VIN-30V providing an internally limited output current; it has built in short circuit and thermal shutdown protections. The device does not provide galvanic insulation from main.
■ INPUT VOLTAGE UP TO 400 V DC OR 285 V RMS RECTIFIED
■ OUTPUT VOLTAGE ADJUSTABLE FROM 1.25 TO VIN-30V
■ OUTPUT CURRENT LIMITED TO 40 mA
■ THERMAL SHUT-DOWN PROTECTION
■ SHORT CIRCUIT PROTECTION
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback