LM4040B50IDBZTG4
LM4040B50IDBZTG4 LM4040B50IDBZTG4 - Brand New Texas Instruments Voltage References
Get Quote
Buy Now
LM4040B50IDBZTG4
LM4040B50IDBZTG4 - Brand New Texas Instruments Voltage References
Manufacturer Part No: LM4040B50IDBZTG4 In Stock
Contact us
ManufacturerTexas Instruments
Product CategoryVoltage Reference
Description
The LM4040 is a family of bandgap circuits designed to achieve precision micro-power voltage references of 2.5V, 3.0V and 5.0V. The devices are available in 0.2% B-grade, 0.5% C-grade and 1% D-grade initial tolerances.
Excellent performance is maintained over the 60µA to 15mA operating current range with a typical temperature coefficient of only 20ppm/°C. The device has been designed to be highly tolerant of capacitive loads so maintaining excellent stability.
• Output voltage tolerance
o LM4040B ±0.2% at 25°C
o LM4040C ±0.5% at 25°C
o LM4040D ±1% at 25°C
• Low output noise
• (10Hz to 10kHz) .............. 45µVRMS
• Wide operating current range 60µA to 15mA
• Extended temperature range -40°C to +125°C
• Low temperature coefficient 100 ppm/°C (max)
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback