RQ5RW40BA
RQ5RW40BA RQ5RW40BA - Brand New RICOH IC Chips
Get Quote
Buy Now
RQ5RW40BA
RQ5RW40BA - Brand New RICOH IC Chips
Manufacturer Part No: RQ5RW40BA In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerRicoh
Product CategoryIC Chips
OUTLINE
FEATURES
• Ultra-Low Supply Current.............................................Typ. 1.5µA
(except pull-up/pull-down current for CE /CE pin)
• Standby Current ...........................................................Typ. 0.1µA
• Dropout Voltage ...........................................................Typ. 40mV (IOUT=1mA, Rx5RW30A/B)
• Low Temperature-Drift Coefficient of Output Voltage...Typ. ±100ppm/°C
• Excellent Line Regulation ............................................Typ. 0.05%/V
• High Accuracy Output Voltage .....................................±2.0%
• Built-in Current Limit Circuits
APPLICATIONS
• Power source for battery-powered equipment.
• Precision voltage references.
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback