L4973V5.1
L4973V5.1 L4973V5.1 - Brand New STMicroelectronics DC Switching Regulators
Get Quote
Buy Now
L4973V5.1
L4973V5.1 - Brand New STMicroelectronics DC Switching Regulators
Manufacturer Part No: L4973V5.1 In Stock
Contact us
ManufacturerSTMicroelectronics
Product CategoryDC Switching Regulators
SeriesL4973
TypeStep-Down
PackagingTube
Unit-Weight0.044801 oz
Mounting-StyleThrough Hole
Package-CasePDIP-18
Operating-Temperature-40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting-TypeThrough Hole
Output-TypeAdjustable (Fixed)
FunctionStep-Down
Supplier-Device-Package18-DIP
Number-of-Outputs1 Output
TopologyBuck
Frequency-Switching100kHz ~ 300kHz
Current-Output3.5A
Output-ConfigurationPositive
Output Voltage5.1V (5.1V)
Voltage-Output-Max50V
Synchronous-RectifierNo
Voltage-Input-Min8V
Voltage-Input-Max55V
Output-Voltage5.1 V
Operating-Supply-Current4 mA
Input-Voltage-MAX55 V
Output-Current3.5 A
Switching-Frequency100 kHz
Input-Voltage-MIN8 V
Load-Regulation6 mV
DESCRIPTION
The L4973 is a step down monolithic power switching regulator delivering 3.5A at fixed voltages of 3.3V or 5.1V and using a simple external divider output adjustable voltage up to 50V.
Realized in BCD mixed technology, the device uses an internal power D-MOS transistor (with a typical Rdson of 0.15ohm) to obtain very high efficiency and very fast switching times.
A wide input voltage range between 8V to 55V and output voltages regulated from 3.3V to 40V cover the majority of the today applications.
■ UP TO 3.5A STEP DOWN CONVERTER
■ OPERATING INPUT VOLTAGE FROM 8V TO 55V
■ 3.3V AND 5.1V (±1%) FIXED OUTPUT, AND ADJUSTABLE OUTPUTS FROM:
0V TO 50V (3.3V type)
5.1V TO 50V (5.1 type)
■ FREQUENCY ADJUSTABLE UP TO 300KHz
■ VOLTAGE FEED FORWARD
■ ZERO LOAD CURRENT OPERATION (min 1mA)
■ INTERNAL CURRENT LIMITING (PULSE BY PULSE AND HICCUP MODE)
■ PRECISE 5.1V (1.5%) REFERENCE VOLTAGE EXTERNALLY AVAILABLE
■ INPUT/OUTPUT SYNCHRONIZATION FUNCTION
■ INHIBIT FOR ZERO CURRENT CONSUMPTION (100µA Typ. at VCC = 24V)
■ PROTECTION AGAINST FEEDBACK DISCONNECTION
■ THERMAL SHUTDOWN
■ OUTPUT OVERVOLTAGE PROTECTION
■ SOFT START FUNCTION
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback