IDP30E60
IDP30E60 IDP30E60 - Brand New VISHAY Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
IDP30E60
IDP30E60 - Brand New VISHAY Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: IDP30E60 In Stock
Contact us
ManufacturerVISHAY
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
MfrInfineon Technologies
SeriesIDP
PackageBulk
Product-StatusActive
Diode-TypeStandard
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max600 V
Current-Average-Rectified-Io52.3A
Voltage-Forward-Vf-Max-If2 V @ 30 A
SpeedFast Recovery =< 500ns > 200mA (Io)
Reverse-Recovery-Time-trr126 ns
Current-Reverse-Leakage-Vr50 µA @ 600 V
Capacitance-Vr-F-
Mounting-TypeThrough Hole
Package-CaseTO-220-2
Supplier-Device-PackagePG-TO220-2
Operating-Temperature-Junction-40°C ~ 175°C
Feature
• 600 V EmCon technology
• Fast recovery
• Soft switching
• Low reverse recovery charge
• Low forward voltage
• 175°C operating temperature
• Easy paralleling
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback