PIC24FJ64GB106-I/PT
PIC24FJ64GB106-I/PT PIC24FJ64GB106-I/PT - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
PIC24FJ64GB106-I/PT
PIC24FJ64GB106-I/PT - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Manufacturer Part No: PIC24FJ64GB106-I/PT In Stock
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesPIC® 24F
ProductMCU
PackagingTray Alternate Packaging
Unit-Weight0.012720 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseTQFP-64
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package64-TQFP (10x10)
Number-of-I-O51 I/O
Speed32MHz
EEPROM-Size-
Core-ProcessorPIC
RAM-Size16K x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
ConnectivityI2C, SPI, UART/USART, USB OTG
Voltage-Supply-Vcc-Vdd2 V ~ 3.6 V
Core-Size16-Bit
Program-Memory-Size64KB (22K x 24)
Data-ConvertersA/D 16x10b
Oscillator-TypeInternal
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage3 V to 3.6 V
Interface-TypeI2C SPI UART
CorePIC
Processor-SeriesPIC24F
Data-Bus-Width16 bit
Maximum-Clock-Frequency32 MHz
Number-of-ADC-Channels16 ADC Channels
Input/output52 I/O
Data-RAM-Size16 kB
Number-of-Timers-Counters5 Timer
ADC-Resolution10 bit
PIC24FJ64GB106-IPT Description
The Microchip Technology PIC24FJ64GB106-IPT is a 16 bit, 16-channel microcontroller that offers an expanded peripheral feature set along with enhanced computer performance. Compatible with I2C, SPI, UART and other interfaces, the PIC24FJ64GB106-IPT operates at 32MHz clock frequency in a compact TAFP-64 package.
PIC24FJ64GB106-IPT Features
Universal Serial Bus Features:
• USB v2.0 On-The-Go (OTG) Compliant
• Dual Role Capable – can act as either Host or Peripheral
• Low-Speed (1.5 Mb/s) and Full-Speed (12 Mb/s) USB Operation in Host mode
• Full-Speed USB Operation in Device mode
• High-Precision PLL for USB
• Internal Voltage Boost Assist for USB Bus Voltage Generation
• Interface for Off-Chip Charge Pump for USB Bus Voltage Generation
• Supports up to 32 Endpoints (16 bidirectional):
- USB Module can use any RAM location on the device as USB endpoint buffers
• On-Chip USB Transceiver with On-Chip Voltage Regulator
• Interface for Off-Chip USB Transceiver
• Supports Control, Interrupt, Isochronous and Bulk Transfers
• On-Chip Pull-up and Pull-Down Resistors
High-Performance CPU:
• Modified Harvard Architecture
• Up to 16 MIPS Operation at 32 MHz
• 8 MHz Internal Oscillator
• 17-Bit x 17-Bit Single-Cycle Hardware Multiplier
• 32-Bit by 16-Bit Hardware Divider
• 16 x 16-Bit Working Register Array
• C Compiler Optimized Instruction Set Architecture with Flexible Addressing modes
• Linear Program Memory Addressing, Up to 12 Mbytes
• Linear Data Memory Addressing, Up to 64 Kbytes
• Two Address Generation Units for Separate Read and Write Addressing of Data Memory
Analog Features:
• 10-Bit, Up to 16-Channel Analog-to-Digital (A/D)
Converter at 500 ksps:
- Conversions available in Sleep mode
• Three Analog Comparators with Programmable Input/
Output Configuration
• Charge Time Measurement Unit (CTMU)
PIC24FJ64GB106-IPT Applications
• Embedded Systems
• Home appliances
• Manufacturing
• Robotics
• Automotive
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback