MAX6143AASA25+
MAX6143AASA25+ MAX6143AASA25+ - Brand New Maxim Integrated Voltage References
Get Quote
Buy Now
MAX6143AASA25+
MAX6143AASA25+ - Brand New Maxim Integrated Voltage References
Manufacturer Part No: MAX6143AASA25+ In Stock
Product CategoryVoltage Reference
SeriesMAX6143A
PackagingTube Alternate Packaging
Unit-Weight0.006596 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSOIC-Narrow-8
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
Supplier-Device-Package8-SOIC
Tolerance±0.06%
Voltage-Input4.5 V ~ 40 V
Current-Supply600μA
Current-Output30mA
Reference-TypeSeries
Output Voltage2.5V
Voltage-Output-Max-
Temperature-Coefficient3ppm/°C
Noise-0#1Hz-to-10Hz3.8μVp-p
Noise-10Hz-to-10kHz6.8μVrms
Operating temperature range- 40 C
Output-Voltage2.5 V
Part-#-AliasesMAX6143A
Initial-Accuracy0.06 %
Series-VREF-Input-Voltage-Max42 V
Shunt-Current-Max30 mA
Product Details
__
[ MaximIC ]
General Description
The MAX6143 is a low-noise, high-precision voltage reference. The device features a proprietary temperature coefficient curvature-correction circuit and laser-trimmed thin-film resistors that result in a very low 3ppm/°C temperature coefficient and excellent ±0.06% initial accuracy. The MAX6143 provides a TEMP output where the output voltage is proportional to die tempera ture, making the device suitable for a wide variety of temperature-sensing applications. The device also provides a TRIM input, allowing fine trimming of the output voltage with a resistive-divider network. Low temperature drift and low noise make the MAX6143 ideal for use with high-resolution A/D or D/A converters.
The MAX6143 provides accurate preset +2.5V, +3.3V, +4.096V, +5.0V, and +10V reference voltages and accepts input voltages up to +40V. The device draws 340µA of supply current and sources 30mA or sinks 2mA of load current. The active-low shutdown feature (SHDN) reduces supply current to 0.01µA. The MAX6143 uses bandgap technology for low-noise performance and excellent accuracy. The MAX6143 does not require an output bypass capacitor for stability, and is stable with capacitive loads up to 100µF. Eliminating the output bypass capacitor saves valuable board area in spacecritical applications.
Features
♦ Wide (VOUT + 2V) to +40V Supply Voltage Range
♦ Excellent Temperature Stability: 3ppm/°C (max)
♦ Tight Initial Accuracy: 0.05% (max)
♦ Low Noise: 3.8µVP-P (typ at 2.5V Output)
♦ Sources up to 30mA Output Current
♦ Low Supply Current: 450µA (max at +25°C)
♦ Low 0.01µA Shutdown Current
♦ Linear Temperature Transducer Voltage Output
♦ +2.5V, +3.3V, +4.096V, +5.0V, or +10V Output Voltages
♦ Wide Operating Temperature Range: -40°C to +125°C
♦ No External Capacitors Required for Stability
Applications
A/D Converters
Voltage Regulators
D/A Converters
Threshold Detectors
Digital Voltmeters
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback