23K640-I/SN
23K640-I/SN 23K640-I/SN - Brand New Microchip Technology Memory
Get Quote
Buy Now
23K640-I/SN
23K640-I/SN - Brand New Microchip Technology Memory
Manufacturer Part No: 23K640-I/SN In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Memory
Contact us
ManufacturerMicrochip Technology
Product CategoryMemory ICs
Series-
TypeSynchronous
PackagingTube Alternate Packaging
Unit-Weight0.019048 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSOIC-8
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
InterfaceSPI Serial
Voltage-Supply2.7 V ~ 3.6 V
Supplier-Device-Package8-SOIC
Memory Capacity64K (8K x 8)
Memory-TypeSRAM
Speed20MHz
Data-RateSDR
Access-Time-
Format-MemoryRAM
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Interface-TypeSerial 4-Wire SDI SPI
Organization8 k x 8
Supply-Current-Max10 mA
Supply-Voltage-Max3.6 V
Supply-Voltage-Min2.7 V
Maximum-Clock-Frequency20 MHz
Description:
Features:
• Max. Clock 20 MHz
• Low-Power CMOS Technology:
- Read Current: 3 mA at 1 MHz
- Standby Current: 4 μA Max. at +85°C
• 8192 x 8-bit Organization
• 32-Byte Page
• HOLD pin
• Flexible Operating modes:
- Byte read and write
- Page mode (32 Byte Page)
- Sequential mode
• Sequential Read/Write
• High Reliability
• Temperature Ranges Supported:
- Industrial (I): -40°C to +85°C
- Automotive (E): -40°C to +125°C
• Pb-Free and RoHS Compliant, Halogen Free
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback