ACS711KLCTR-25AB-T
ACS711KLCTR-25AB-T ACS711KLCTR-25AB-T - Brand New ALLEGRO Current Sensors
Get Quote
Buy Now
ACS711KLCTR-25AB-T
ACS711KLCTR-25AB-T - Brand New ALLEGRO Current Sensors
Manufacturer Part No: ACS711KLCTR-25AB-T In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Current Sensors
Contact us
ManufacturerALLEGRO
Product CategoryCurrent Transducers
Series-
PackagingAlternate Packaging
Package-Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
FrequencyDC ~ 100kHz
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Sensitivity55mV/A
Number-of-Channels1 Channel
Voltage-Supply3 V ~ 5.5 V
OutputRatiometric, Voltage
Supply Current5.5mA
Accuracy±4%
Sensor-TypeHall Effect, Open Loop
Linearity±1%
PolarizationBidirectional
Response-Time4.6μs
For-MeasuringAC/DC
Current-Sensing25A
Description
The Allegro™ACS711 provides economical and precise solutions for AC or DC current sensing in <100 V audio, communications systems, and white goods. The device package allows for easy implementation by the customer. Typical applications include circuit protection, current monitoring, and motor and inverter control.
Features and Benefits
▪No external sense resistor required; single package solution
▪Reduced Power Loss:
▫0.6 mΩinternal conductor resistance on EX package
▫1.2 mΩinternal conductor resistance on LC package
▪Economical low- and high-side current sensing
▪Output voltage proportional to AC or DC currents
▪±12.5 A and ±25 A full scale sensing ranges on LC package
▪±15.5 A and ±31 A full scale sensing ranges on EX package
▪Overcurrent ¯F¯ ¯A¯ ¯U¯ ¯L¯ ¯T¯trips and latches at 100% of full-scale current
▪Low-noise analog signal path
▪100 kHz bandwidth
▪Small footprint, low-profile SOIC8 and QFN packages
▪3.0 to 5.5 V, single supply operation
▪Integrated electrostatic shield for output stability
▪Factory-trimmed for accuracy
▪Extremely stable output offset voltage
▪Zero magnetic hysteresis
▪Ratiometric output from supply voltage
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback