APL5835-33DC-TR
APL5835-33DC-TR APL5835-33DC-TR - Brand New ANPEC IC Chips
Get Quote
Buy Now
APL5835-33DC-TR
APL5835-33DC-TR - Brand New ANPEC IC Chips
Manufacturer Part No: APL5835-33DC-TR In Stock
General Description
The APL5835 is a 3-pin low dropout linear regulator with 2.0% accuracy of output voltage over line , load and temperature variations . Dropout voltage at 450mA output current is less than 1.3V . Both output current limiting and thermal shutdown are built in to provide maximal protection to the APL5835 against fault conditions . The over current and thermal shutdown circuits become active when the current exceed 450mA , or the junction temperature reach 150°C . Normal operation is recovered when junction temperature drops below 130°C .
Features
• Low Dropout Voltage of 1.3V at 450mA
• Output Voltage Accuracy ± 2.0%
• Line Regulation - 3mV (typ.)
• Load Regulation - 13mV (typ.)
• Input Voltage Range up to 9V
• Internal Current Limiting and Thermal Shutdown Protections
• Available Output Voltages -ADJ, 1.8V, 2.5V, 2.6V, 2.7V, 2.8V, 3.3V
• Various SOT-89 and TO-92 Packages Available
Applications
• Voltage Regulator for CD-ROM Drivers
• Voltage Regulator for LAN Cards
• Wireless Communication Systems
• Portable Instrument
• Portable Consumer Equipment
• Low Voltage Systems
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback