TPS73501DRBR
TPS73501DRBR TPS73501DRBR - Brand New Texas Instruments Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
TPS73501DRBR
TPS73501DRBR - Brand New Texas Instruments Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: TPS73501DRBR In Stock
Contact us
ManufacturerTexas Instruments
Product CategoryLinear Voltage Regulators
Series-
PackagingAlternate Packaging
Package-Case8-VDFN Exposed Pad
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-Package8-SON (3x3)
Voltage-Input2.7 V ~ 6.5 V
Current-Output500mA
Voltage-Output1.25 V ~ 6 V
Regulator-TopologyPositive Adjustable
Voltage-Dropout-Typical0.28V @ 500mA
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min800mA
DESCRIPTION
FEATURES AND BENEFITS
■ Extremely fast switching
■ Insulated package: ISOWATT220AC, TO-220FPAC
Insulating voltage = 2000V DC
Capacitance = 12pF
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback