AD9750AR
AD9750AR AD9750AR - Brand New Analog Devices Digital To Analog Converters (DACs)
Get Quote
Buy Now
AD9750AR
AD9750AR - Brand New Analog Devices Digital To Analog Converters (DACs)
Manufacturer Part No: AD9750AR In Stock
Contact us
ManufacturerAnalog Devices
Product CategoryDigital to Analog Converters (DAC)
MfrAnalog Devices Inc.
SeriesTxDAC®
PackageTube
Product-StatusObsolete
Package-Case28-SOIC (0.295" 7.50mm Width)
Supplier-Device-Package28-SOIC
Mounting-TypeSurface Mount
Base-Product-NumberAD9750
PRODUCT DESCRIPTION
FEATURES
High Performance Member of Pin-Compatible
TxDAC Product Family
125 MSPS Update Rate
10-Bit Resolution
Excellent Spurious Free Dynamic Range Performance
SFDR to Nyquist @ 5 MHz Output: 76 dBc
Differential Current Outputs: 2 mA to 20 mA
Power Dissipation: 190 mW @ 5 V
Power-Down Mode: 20 mW @ 5 V
On-Chip 1.20 V Reference
CMOS-Compatible +2.7 V to +5.5 V Digital Interface
Packages: 28-Lead SOIC and TSSOP
Edge-Triggered Latches
APPLICATIONS
Wideband Communication Transmit Channel:
Direct IF
Basestations
Wireless Local Loop
Digital Radio Link
Direct Digital Synthesis (DDS)
Instrumentation
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback