JANTX2N3501
JANTX2N3501 JANTX2N3501 - Brand New Microchip Technology Transistors (BJT) - Single
Get Quote
Buy Now
JANTX2N3501
JANTX2N3501 - Brand New Microchip Technology Transistors (BJT) - Single
Manufacturer Part No: JANTX2N3501 In Stock
Contact us
ManufacturerMicrochip Technology
Product CategoryTransistors (BJT) - Single
PackagingReel
Mounting-StyleThrough Hole
Package-CaseTO-39-3
ConfigurationSingle
Maximum Operating Temperature+ 200 C
Collector-Emitter-Voltage-VCEO-Max150 V
Transistor-PolarityNPN
Collector-Emitter-Saturation-Voltage400 mV
Collector-Base-Voltage-VCBO150 V
Emitter-Base-Voltage-VEBO6 V
Maximum-DC-Collector-Current300 mA
DESCRIPTION
FEATURES
• JEDEC registered 2N3506 through 2N3507A series.
• RoHS compliant versions available (commercial grade only).
• VCR(sat) = 0.5 V @ IC = 500 mA.
• Rise time tr = 30 ns max @ IC = 1.5 A, IB1 = 150 mA.
• Fall time tf = 35 ns max @ IC = 1.5 A, IB1 = IB2 = 150 mA.
APPLICATIONS / BENEFITS
• Military and other high-reliability applications.
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback