LBC2016T3R3M
LBC2016T3R3M LBC2016T3R3M - Brand New TAIYO YUDEN Fixed Inductors
Get Quote
Buy Now
LBC2016T3R3M
LBC2016T3R3M - Brand New TAIYO YUDEN Fixed Inductors
Manufacturer Part No: LBC2016T3R3M In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Fixed Inductors
Contact us
ManufacturerTaiyo Yuden
Product CategoryFixed Inductors
SeriesLB
ProductInductors
TypeWirewound
PackagingAlternate Packaging
Current-Rating410mA
Termination-StyleSMD/SMT
Operating-Temperature-Range- 40 C to + 105 C
Height1.6 mm
Length2 mm
Width1.6 mm
Package-Case0806 (2016 metric)
Operating-Temperature-25°C ~ 105°C
Mounting-TypeSurface Mount
Size-Dimension0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Tolerance±20%
Lead-Spacing1 mm
Height-Seated-Max0.071" (1.80mm)
Ratings-
ShieldingUnshielded
Test-Frequency7.96 MHz
Inductance-Frequency3.3μH
DC resistance (DCR)270 mOhm
Core Materials-
Current-Saturation-
Q factor-
Self Resonant Frequency55MHz
Frequency-Test7.96MHz
Maximum-DC-Current410 mA
Maximum-DC-Resistance270 mOhms
Self-Resonant-Frequency55 MHz
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback