NCV8508D2T50R4G
NCV8508D2T50R4G NCV8508D2T50R4G - Brand New onsemi Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
NCV8508D2T50R4G
NCV8508D2T50R4G - Brand New onsemi Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: NCV8508D2T50R4G In Stock
Contact us
Manufactureronsemi
Product CategoryLinear Voltage Regulators
SeriesAutomotive, AEC-Q100
PackagingTape & Reel (TR)
Package-CaseTO-263-8, D2Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageD2PAK-7
Voltage-InputUp to 45V
Current-Output-
Voltage-Output5V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.45V @ 150mA
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min250mA
Product Details
__
Features
• Output Voltage: 5.0 V
• ±3.0% Output Voltage
• IOUT Up to 250 mA
• Quiescent Current Independent of Load
• Micropower Compatible Control Functions:
♦ Wakeup
♦ Watchdog
♦ RESET
• Low Quiescent Current (100 A typ)
• Protection Features:
♦ Thermal Shutdown
♦ Short Circuit
♦ 45 V Operation
• Internally Fused Leads in SO−16L Package
• NCV Prefix for Automotive and Other Applications Requiring Site and Change Control
• AEC Qualified
• PPAP Capable
• This is a Pb−Free Device*
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback