BYC8B-600,118
BYC8B-600,118 BYC8B-600,118 - Brand New NXP Semiconductors Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
BYC8B-600,118
BYC8B-600,118 - Brand New NXP Semiconductors Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: BYC8B-600,118 In Stock
Contact us
ManufacturerNXP Semiconductors
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Package-CaseTO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageD2PAK
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeStandard
Current-Reverse-Leakage-Vr150μA @ 600V
Voltage-Forward-Vf-Max-If2.9V @ 8A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max500V
Current-Average-Rectified-Io8A
Reverse-Recovery-Time-trr52ns
Capacitance-Vr-F-
Operating-Temperature-Junction150°C (Max)
Product Details
__
The BYC8B-600 is supplied in the SOT404 surface mounting package.
FEATURES
• Extremely fast switching
• Low reverse recovery current
• Low thermal resistance
• Reduces switching losses in associated MOSFET
APPLICATIONS
• Active power factor correction
• Half-bridge lighting ballasts
• Half-bridge/ full-bridge switched mode power supplies.
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback