MT48LC8M16A2P-7E IT:L
MT48LC8M16A2P-7E IT:L MT48LC8M16A2P-7E IT:L - Brand New Micron Technology Inc. Memory
Get Quote
Buy Now
MT48LC8M16A2P-7E IT:L
MT48LC8M16A2P-7E IT:L - Brand New Micron Technology Inc. Memory
Manufacturer Part No: MT48LC8M16A2P-7E IT:L Out of Stock
Contact us
ManufacturerKnowles Syfer
Product CategoryMemory ICs
CategoriesCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Part-StatusActive
Capacitance15pF
Tolerance±10%
Voltage-Rated63V
Temperature-CoefficientC0G, NP0
Operating-Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesHigh Temperature
Ratings-
ApplicationsHigh Reliability
Failure-Rate-
Mounting-TypeSurface Mount, MLCC
Package-Case1206 (3216 Metric)
Size-Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height-Seated-Max-
Thickness-Max0.063" (1.60mm)
Lead-Spacing-
Lead-Style-
General Description
The 128Mb SDRAM is designed to operate in 3.3V memory systems. An auto refresh mode is provided, along with a power-saving, power-down mode. All inputs and outputs are LVTTL-compatible.
Features
• PC100- and PC133-compliant
• Fully synchronous; all signals registered on positive edge of system clock
• Internal, pipelined operation; column address can be changed every clock cycle
• Internal banks for hiding row access/precharge
• Programmable burst lengths (BL): 1, 2, 4, 8, or full page
• Auto precharge, includes concurrent auto precharge and auto refresh modes
• Auto refresh mode; standard and low power
– 64ms, 4096-cycle (industrial)
– 16ms, 4096-cycle refresh (automotive)
• LVTTL-compatible inputs and outputs
• Single 3.3V ±0.3V power supply
• AEC-Q100
• PPAP submission
• 8D response time
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback