PIC18F4431-E/P
PIC18F4431-E/P PIC18F4431-E/P - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
PIC18F4431-E/P
PIC18F4431-E/P - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Manufacturer Part No: PIC18F4431-E/P In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Microcontrollers
Contact us
ManufacturerMicrochip Technology
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesPIC® 18F
ProductMCU
PackagingTube
Unit-Weight0.210004 oz
Mounting-StyleThrough Hole
Package-CasePDIP-40
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C (TA)
Supplier-Device-Package40-PDIP
Number-of-I-O36 I/O
Speed40MHz
EEPROM-Size256 x 8
Core-ProcessorPIC
RAM-Size768 x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, Power Control PWM, QEI, POR, PWM, WDT
ConnectivityI2C, SPI, UART/USART
Voltage-Supply-Vcc-Vdd4.2 V ~ 5.5 V
Core-Size8-Bit
Program-Memory-Size16KB (8K x 16)
Data-ConvertersA/D 9x10b
Oscillator-TypeInternal
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage2 V to 5.5 V
Interface-TypeEUSART I2C SPI SSP
CorePIC18
Processor-SeriesPIC18
Data-Bus-Width8 bit
Supply-Voltage-Max5.5 V 5.8 V
Supply-Voltage-Min3.9 V 4.2 V
Maximum-Clock-Frequency40 MHz
Number-of-ADC-Channels9 ADC Channels
Input/output36 I/O
Data-RAM-Size768 B
Data-ROM-Size256 B
Number-of-Timers-Counters1 Timer
ADC-Resolution10 bit
Data-ROM-TypeEEPROM
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback